Jak uaktywnić styl Zdobywcy?

Wskazówki w jaki sposób uaktywnić wzorzec Zdobywcy

Wysłuchaj modułu

 


Zachowania

Skoncentruj się na spotkaniach/zebraniach. Przed spotkaniem wypisz sobie najważniejsze tematy, które chcesz tam poruszyć oraz kluczowe cele, które chcesz wyciągnąć ze spotkania. Po spotkaniu sprawdź, czy uzyskałeś, to co zamierzałeś.

Poznaj swoje priorytety. Wypisz trzy najważniejsze cele, które chcesz osiągnąć. Aktualizuj swoją listę, gdy tylko osiągniesz jeden z celów lub na horyzoncie pojawią się nowe wyzwania. Zawsze pamiętaj o swoich celach top 3. Na początku każdego tygodnia poświęć trzy minuty na zorientowanie się, jakie są twoje najważniejsze cele, zaś na koniec tygodnia sprawdź, czy udało ci się na nich skupić. Jeżeli nie, to znajdź inny sposób, by w kolejnym tygodniu pracować nad nimi bardziej efektywnie.

Zmierz to, co i jak robisz. Jeśli możesz to zmierzyć, możesz to osiągnąć. Wybierz jedną czynność, którą chcesz udoskonalić, sprawdź na jakim poziomie jest obecnie nastaw się na jej ulepszenie i śledź postępujące zmiany. Dla przykładu: załóżmy, ze twoim celem jest ograniczenie czasu spędzanego na sprawdzaniu poczty o 50%. W pierwszym tygodniu zmierz czas, jaki zajmuje ci ta czynność, podziel tę wartość na pół – to będzie twój cel. Tydzień po tygodniu monitoruj jego osiąganie. Wykorzystaj metodę wizualizacji – jako wykres na ścianie bądź wygaszacz ekranu na komputerze.

Nieustannie dąż do celu. Możesz stosować wyżej wymienione sposoby na każdym polu: zarządzaniu czasem, weryfikacji osiąganych celów, postępu w sprzedaży, promowaniu swoich pomysłów, efektywności spotkań. Bądź kreatywny w tym, co monitorujemy i zauważ, jak zmusza cię to do zwracania uwagi na poszczególne sprawy.

Komunikuj najważniejsze kwestie.  Ustrukturalizuj przekaz tak, aby prezentować w głównej mierze to co kluczowe. Taki sposób komunikacji, praktykowany np. w Dellu, stanowi oszczędność czasu. Najpierw opracuj swój cel, by potem przekazać swojemu słuchaczowi parę argumentów za swoim stanowiskiem. Pomyśl tak, jak prawnik (bądź jak…), który prowadzi sprawę: najpierw przedstaw główny cel (winny/niewinny), później argumenty za danym stanowiskiem.

Ustal sobie cel rozciągnięty w czasie. Wybierz jeden obszar, w którym osiągniecie celu przeniesie twoją pracę na nowy poziom i pracuj nad wypełnieniem luki stan aktualny – cel. Ogranicz e-maila lub inne rozpraszacze w pracy o 50%, a nie o 5%, aby  zapobiec sytuacji, gdy przesuwasz swój cel co chwilę o małą wartość. Miej swój cel wciąż na uwadze, wlicz je w swoje trzy najważniejsze cele.

Wzmocnij jasność, jednoznaczność w swoim działaniu. Prowadź rozmowę wprost, bez tematów pobocznych. Jasno pokaż, jak wykonać dane zadanie (kto, co, gdzie). Jeżeli zarządzasz innymi, podsumuj zebranie, na którym delegujesz zadania w zespole, aby wyklarować zadania i swoje oczekiwania.

Ogranicz dystraktory. Niezależnie od tego czy pracujesz sam czy z innymi, sprecyzuj to, co chcesz osiągnąć i odetnij się od tego, co cię rozprasza. Może to oznaczać posprzątane biurko, przeprowadzanie spotkań w miejscach, w których nikt ci nie przeszkodzi, rezygnacja z wielozadaniowości (np. dzwoniący smartfon). Niech zebrania będą krótkie, na temat. Potem przejdź do kolejnych czynności.

Wzmocnij przejrzystość i klarowność  swojego działania. Mów wprost, bez tematów pobocznych. Jasno pokazuj, jak wykonać dane zadanie (kto, co, gdzie). Jeżeli zarządzasz innymi, podsumuj zebranie, na którym delegujesz zadania w zespole, aby wyklarować zadania i swoje oczekiwania.


Ćwiczenia fizyczne

Co pewien czas zrób 2-minutową przerwę, aby się skupić i nabrać energii.

Oddech: usiądź wyprostowany na krześle bądź na stojąco i oddychaj tak, by wypuszczać powietrze z dolnej części brzucha (podbrzusza). Oddychaj głęboko przez usta, pozwól swojemu oddechowi wypełnić cię od stóp do głów. Zamknij usta i wypuść powietrze z podbrzusza przez nos. Możesz przy tym użyć rąk – ustaw dłonie w kierunku podłogi, gdy wpuszczasz powietrze tak jakbyś naciskał na dół, w kierunku podłoża. Powtórz czynność 4-5 razy, przy czym każdy z oddechów uczyń wolniejszym i bardziej stanowczym. Powróć do normalnego oddychania pamiętając o skupieniu oczu.


Otoczenie

Poprzez dodanie tych elementów do Twojego biura lub poświęcenie czasu na pracę w miejscach, w których są te elementy, Twoje zmysły skupią się na Zdobywcy.

Biura Zdobywców są oszczędne i wolne od bałaganu. Wyczyść swoje biurko ze wszystkiego, z wyjątkiem jednej rzeczy, na której musisz się skupić. Przestrzeń Zdobywców wykorzystuje kontrastowe kolory i umożliwia pracę samodzielną,  w pojedynkę.

Meble u „Zdobywców” są proste, czyste, często z metalu lub szkła…

Sztuka u „Zdobywców”  jest pełna śmiałości i odwagi – swoją uwagę skupia na jednym punkcie. Zdjęcia sportowe i cytaty, które sprzyjają duchowi rywalizacji („Wygrana nie jest wszystkim, to jedyna rzecz”)…

Muzyka „Zdobywców” to mocne bity, takie jak hip hop i hard rock.


Ciało

Nic lepiej nie rozwija wzorca „Zdobywcy” niż wejście w jego buty. Rozwijaj swoją codzienną aktywność poprzez praktykowanie 20-30 min poniższych czynności:

  • Podnoszenie ciężarów

  • Bieganie, w tym sprinty

  • Jazda rowerem (szybko i w trudnych warunkach)

  • Pływanie kajakiem, wioślarstwo z nagłymi przyspieszeniami

  • Karate, kendo, szermierka i inne sporty z użyciem szpady/szabli

  • Ćwiczenia na siłowni (energicznie wykonywane)

  • Taniec – tango oraz tańce, podczas których prowadzisz

  • Narciarstwo zjazdowe, biegowe (szybko i w trudnych warunkach)

SEE ALL Add a note
YOU
Add your Comment
 
top